روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

برای طراحی پایگاه داده مراحل زیر را انجام می دهیم:

* تعیین هدف پایگاه داده

بهترین راه برای تعیین هدف پایگاه داده تهیه لیستی از گزارشات و خروجی هایی است که کاربران پایگاه داده از نرم افزار پایگاه داده انتظار دارند. لیست گزارشات به ما کمک می کند تا جداول و فیلدهای مورد نیاز پایگاه داده را بهتر شناسایی کنیم.


* تعیین فیلدهای مورد نیاز

با توجه به گزارشات پایگاه داده، به راحتی می توانیم لیست فیلدهای مورد نیاز پایگاه داده را تعیین کنیم. برای هر فیلد باید نوع داده و طول فیلد را مشخص کنیم.

 

* تعیین جداول مورد نیاز

هر جدول پایگاه داده باید فقط بر روی یک موضوع تعریف شود و چند موضوع مختلف را نباید در یک جدول قرار داد. وقتی موضوعات جداگانه در جدوال جداگانه ای ذخیره شوند، مزایای زیادی برای پایگاه داده خواهد داشت.

 

* تعیین کلید اصلی هر جدول

هر رکورد جدول باید فیلد کلید اصلی داشته باشد که این فیلد برای هر رکورد مقدار یکتایی داشته باشد. شماره کد ملی، شماره سریال شناسنامه، شماره پرسنلی، شماره حساب و . . . . . نمونه هایی از کلید اصلی هستند. در مواردی ممکن است لازم باشد یک فیلد اضافی در نظر بگیریم که نقش کلید اصلی را داشته باشد. مثلاً برای جدول فاکتورها باید فیلدی به نام شماره فاکتور از نوع Auto Number ایجاد کنیم که این فیلد نقش کلید اصلی را داشته باشد و به صورت خودکار با ایجاد فاکتور جدید افزایش پیدا کند.

 

* تعیین ارتباط بین جداول

همان طور که در مثال طراحی پایگاه داده مناسب مشاهده کردیم، وقتی جداول مرکب را به جداول مستقل تقسیم می کنیم، برای مشخص کردن ارتباط بین جداول از یک فیلد مشترک میان دو جدول استفاده می کنیم که این فیلد، معمولاً یک فیلد کلیدی است. ایجاد ارتباط بین جداول مزایای زیادی برای پایگاه داده خواهد داشت. معمولاً طراحان پایگاه داده، ارتباط میان جداول پایگاه داده را توسط نمودار خاصی نمایش می دهند که به این نمودار، نمودار ( Entity Relationship ) ER می گویند.

Dr. Mahsa

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/٢/۱٠ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak