روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

مبتلایان به اختلال شخصیت وسواسی ، افرادی هستند با پشتکار و سخت کوشی زیاد که گاه کار آن ها جنبه سماجت و بسیاری از اوقات شکل سر سختی به خود می گیرد. در عین حال در تصمیم گیری های خود دچار تردیدهای زیاد هستند، به نظم و ترتیب و کمال آرمان گرایانه ای دلبسته اند که نیل به آن در جهان خاکی ما بسی دشوار است.

مبتلایان به شخصیت وسواسی قادر به ابراز عواطف و هیجانات مثبت و منفی خود نیستند و این عواطف را تنها به صورت غیر مستقیم ابراز می کنند. این افراد با سخت گیری و تنگ نظری، زندگی را بر همسر و فرزندان و همکاران و زیردستان تلخ می کنند و تازه در شگفت هستند که چرا محبوب نیستند و چرا دیگران در پذیرش رفتارها و دیدگاه های آنان مشکل دارند.

این افراد قادرند برای ساعات متمادی کار کنند و از نظر شغلی عموماً افرادی با کفایت هستند و شیفته کسانی هستند که خواسته های خود را به روشی مقتدرانه اعمال می کنند . به ندرت از کسی تعریف می کنند ، اما در دلسرد کردن دیگـران استاد هستند. خانواده، دوستان و همکاران این افراد ممکن است از خشکی و سرسختی همیشگی آنان سرخورده شوند.

این ها پیرو افراطی این ضرب المثل هستند: «هر چیز که خوار آید یک روز به کار آید. » دور ریختن اشیای بی مصرف را مصلحت نمی دانند. در ابراز عواطف و احساسات لطیف و ظریف مشکل دارند . به عنوان پدر و مادر یا رئیس خیلی زیاد به جزئیات زندگی و رفتـار فـرزنـد یا زیـردست خود توجه نشان می دهند و می خواهند از همه چیز سر در بیاورند.


چه عواملی در ابتلا به اختلال شخصیت وسواسی نقش دارند؟

در سابقه زندگی این افراد اغلب انضباط سخت در دوران کودکی را می توان کشف کرد. عموماً عقیده بر این است که سخت گیری پدر و مادر در آموختن زود هنگام رفتارهای شایسته اجتماعی و از جمله کنترل کامل ادرار و مدفوع تا پیش از دو سالگی، از عوامل ایجاد شخصیت وسواسی است.

برخی عقیده دارند که رفتارهای دفاعی ناخودآگاه علیه تمایل به بی نظمی و بی برنامگی و کثیف بودن است. چنین پنداشته می شود که فرد با توسل به رفتارهای تشریفاتی، وسواس خود را در برابر اضطراب شدید و مزمن حفظ می کند و منش های وسواسی، سدی در برابر انگیزه های تهاجمی و پرخاشگری و احساس گناه ناخودآگاه هستند.

این بیماران در میان سایر مبتلایان اختلال شخصیت، مستثنی هستنـد و اغلب با آگاهی از مشکل خود بـه درمان می پردازند. با روان درمانی طولانی و پیچیده و نیز برخی داروهای جدید، امکان کنترل این اختلال فراهم آمده است.

Dr. Mahsa

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/٢/۱٠ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak