روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

فروید اکنون خود را آماده می کرد تا در دنیای پر رقابت پزشکی جایگاهی و شهرتی برای خود دست و پا کند. او در بخش های مختلف بیمارستان مشغول به کار شد و سرانجام تمام توجه و نیروی خود را روی بخش تشریح عصب و آسیب شناسی عصبی متمرکز کرد. در این زمان بود که نخستین ثمره تحقیق خود را در خصوص امکان استفاده از کوکائین در پزشکی منتشر کرد و همین رساله فروید بود که در کولر دارو ساز این دیدگاه را پدید آورد که می تواند از کوکائین برای بی حسی های موضعی به منظور جراحی های موضعی بهره گیرد.

فروید کوتاه مدتی پس از انتشار اولین رساله اش دو طرح را در پیش روی داشت. یکی آن که مقامی را به عنوان پری واتدوژانت کسب کند که این مقام بی شباهت به مقام دانشیاری در دانشگاه های انگلستان نبود، یعنی یا مقام دانشیاری دانشگاه را پذیرا شود یا این که بورسیه ای بگیرد و مدتی را در پاریس بگذراند. و پاریس جایی بود که بزرگ مردی چون شارکو در آن جا به تحقیقات و پژوهش های عصب شناسی اشتغال داشت و شهرتی یافته و نامش بر سر زبان ها بود.

فروید احساس می کرد در صورتی که هر یک از این امکانات یا طرح ها را بپذیرد، امتیازات خاصی برای او خواهد داشت، در سال 1881 پس از یک رشته کشمکش سنگین هر دوی این انتصابات را نصیب خود گرداند.

ماه هایی که فروید تحت سرپرستی و آموزش های شارکو در بیمارستان سالپتریه مشهورترین و معتبرترین بیمارستان پاریس در حوزه بیماری های عصبی گذراند تحولی دیگر در مسیر زندگی او پدید آورد و این بار این تحول از نوع انقلابی آن بود. تا آن زمان همه توجه و تعلق فروید به علوم طبیعی بود و مطالعاتش در حوزه سلول شناسی مغز بود و وقتی به پاریس وارد شد با همین عزم بود که این مطالعات را دنبال کند.

توجه شارکو در آن دوره اساساً بر روی بیماری هیستری و روش درمانی از طریق هیپنوتیزم معطوف شده بود و در جهانی که فروید می زیست و از آن جا به پاریس آمده بود، این موضوعات اموری شگفت بودند و در عین حال با حرمت نگریسته می شدند. فروید مجذوب این دو موضوع [ هیپنوتیزم و هیستری ] شد و اگر چه شارکو خود به این امور صرفاً به عنوان شاخه ای از شاخه های اصلی تر آسیب شناسی عصبی می نگریست، در نگاه فروید این امر به اعتباری به معنای آغازی در پژوهش در ذهن بود.

Dr. Mahsa

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/٢/٤ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak