روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

بازی خود جوش چیست؟

بازی خود جوش به این معناست که به کودکان فرصت دهیم تا خودشان به طور خود جوش بازی کنند. به عبارت دیگر، در این نوع بازی آن ها خودشان سرگرم بازی و فعالیت می شوند، بدون آن که یک بزرگسال آنان را به بازی وادارد یا در بازی آن ها مداخله کند. در این شیوه ی بازی، نوع و طول مدت بازی را به طور کامل خود کودک تعیین می کند، و آزاد است هر کاری که می خواهد انجام دهد و هر موقع دلش خواست بازی را متوقف کند.

هر چند برای فردِ ناظر ممکن است هیچ هدف یا نتیجه ی آشکاری از بازی مشهود نباشد، اما برای کودک، خودِ بازی یک هدف است.

ارزش بازی

با نگاه کردن دقیق به بازی کودکان خردسال، به آسانی می توان فهمید که بازی برای آنان اغلب فعالیتی شادی آور و نوعی پاداش است. در واقع، بازی، کودک را از لحاظ عاطفی کاملاً ارضا می کند. اگر چه تفاوت بازی ها همیشه آشکار نیست و به راحتی فهمیده نمی شود، اما می توان کارکردهای خاصی را که بازی برای کودکان دارد، متمایز کرد. ماری شرایدن این کارکردها را «کار آموزی»، «تحقیق»، «کار درمانی»، «تفریح» نامیده است.

کار آموزی

به تدریج که کودکان بزرگ تر می شوند، به نحو مطلوب تری می توانند کارهای روزانه ی خود را انجام دهند؛ مثلاً خودشان لباس می پوشند، غذا می خورند و یا به تلفن جواب می دهند. بازی وسیله ای برای فراگیری و تمرین چنین مهارت هایی در کودکان است.

تحقیق

کودکان از راه مشاهده کردن، جستجو کردن، اندیشیدن و مکاشفه، به تحقیق و تفحّص در مورد دنیای اطرافشان می پردازند. برای مثال، کودک از طریق بازی به خواص آب پی می برد؛ یعنی یاد می گیرد که بعضی چیزها در آب شناور می مانند و بعضی غرق می شوند و در آب فرو می روند. بنابراین، بازی فرصت های زیادی را برای این نوع یادگیری های عادی ( اتفاقی ) برای کودک فراهم می کند.

کار درمانی

بازی می تواند تأثیری سرگرم کننده یا آرامش بخش داشته باشد. بازی می تواند یک راه ساده برای فرار از ملالت و خستگی باشد. بازی وسیله ای است که کودک از طریق آن توجه خود را از چیزهایی که از لحاظ جسمی یا عاطفی ناخوشایند است ( مثل درد ) منحرف می کند یا با آن ها کنار می آید.

تفریح

تفریح نیز نوعی کارکرد بازی است که اغلب بیش از هر چیز به ذهن متبادر می شود. کودکان خودشان را از طریق بازی سرگرم می کنند، و بدین وسیله لذت می برند و شادی می کنند.

 


منبع:

کتاب: بازی و رشد کودک از تولد تا شش سالگی

نوشته ی: مری. دی. شرایدن

ترجمه ی: حمید شبانی حصار

چاپ ششم: 1390

انتشارات آستان قدس رضوی 

Dr. Mahsa

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/٢/٤ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak