روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

چرا خانم ها بیش تر از آقایان در روابط خود به حس امنیت و اطمینان نیاز دارند؟

چرا خانم ها همیشه سعی می کنند به همراه همسرشان برای آینده برنامه ریزی کنند؟

چرا خانم ها همواره می خواهند که احساس یا عقیده و نظر همسر خود را بدانند؟

چرا وقتی یک مرد دلیل ناراحتی خود را به همسرش نمی گوید، آن خانم آشفته و نگران می شود؟

پاسخ کلید سؤالات بالا این است: چون یکی از اصلی ترین نیازهای زن ها در روابط خصوصی، احساس امنیت و اطمینان است. منظور سلامت و امنیت روانی است نه جسمی و منظور از سلامت و امنیت روانی این است که روابط خصوصی عمیق و محکم و استوار باشد، این که احساس کند توجه و محبت همسرش واقعی و از روی علاقه و تعهد به اوست، و این که بتواند به احساس خود اعتماد کرده و خود را برای عشق ورزیدن به همسر و همچنین دریافت عشق و محبت او آماده کند.


این احساس عدم امنیت از کجا نشأت می گیرد؟

در وهله اول، این امر نتیجه زندگی در دنیایی است که از بسیاری جهات هنوز دنیای مردانه است؛ زندگی در جامعه ای که تازه از همین چند دهه پیش برای خانم ها ارزش و احترام قائل شده است. اما هنوز در بسیاری از نقاط این سیاره، زندگی کردها به مراتب مهم تر و ارزشمندتر از زندگی زن ها است و نوزادان دختر کشته می شوند. هنوز هستند خانواده هایی که فرزند پسر را وارث خود دانسته و دختر را بی ارزش و وبال گردن می دانند. شاید با خود بگویید: «بله، اما این تفکرات مال کشورهای عقب مانده است.» اما در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا نیز دستمزد زن ها به مراتب کم تر از مردها است. شاید این مسئله، مثل قربانی کردن نوزادان دختر وحشتناک نباشد، اما فکر نمی کنید که هر دو مفهوم را دربردارند، و آن این که زندگی و سهم مردها به مراتب مهم تر و ارزشمندتر از زن ها است؟

ما زن ها، از بدو تولد این درس را می گیریم. هنوز در اکثر خانواده ها، نام فامیل پدر را می گیرند و نه مادر. ما هیچ وقت به تأثیر منفی این نکته فکر نمی کنیم، اما هم چنان برای خانم ها این پیام را دربرارد که کم اهمیت تر هستند و وقتی احساس می کنیم که کم اهمیت تر هستیم حس عدم امنیت به طور ناخودآگاه در وجود ما شکل می گیرد.

برای فهم کامل این سؤال که چرا خانم ها حس عدم امنیت دارند باید به عقب و به زمان آغاز تمدن بشریت برگردیم و به زندگی اجداد زن نگاهی بیندازیم. در آن زمان، زن ها برای بقای حیات خود کاملاً به مردها وابسته بودند. شکار کردن کار مردها بود؛ و بنابراین فقط مردها می توانستند از زن و فرزندان خود در برابر خطرات موجود، محافظت کنند. در آن زمان، زن ها فقط یک هدف داشتند: یافتن مردی که بتواند از آن ها مراقبت کند و به ناچار به دنیا آوردن فرزندان بسیار.

پس از گذشت هزاران سال و گسترش تمدن و انسانیت در جوامع بشری، زن ها هنوز به لحاظ جسمی، مالی و اجتماعی به مردها وابسته هستند. ما هنوز نمی توانیم از خود محافظت کنیم و هیچ یک از آزادی ها و فرصت های مردها را در اختیار نداریم؛ و بنابراین، احساس قدرت شخصی ما کاملاً محدود است. می دانید که تازه در همین قرن گذشته بود که خانم ها توانستند حق کار کردن داشته باشند، و از وقتی که حق انتخاب همسر و کنترل بارداری را کسب کرده اند نیز زمان زیادی نمی گذرد.

وجود حس امنیت در خانم ها، باعث اطمینان و آسودگی خاطر آن ها در روابط خصوصی می شود.

این یک حقیقت ساده، اما مهم است. وقتی خانم ها احساس امنیت داشته باشند، عملکرد آن ها به مراتب بهتر خواهد بود. به عبارت دیگر، هر چقدر که مطمئن، آسوده خاطر و مستقل باشیم، بیش تر شبیه به آن چیزی خواهیم بود که همسرمان دوست دارد و کم تر اسباب ناراحتی و عصبانیت او را فراهم می آوریم. بنابراین، ما خواسته یا ناخواسته از همسرمان می خواهیم که عملکرد آن ها نسبت به ما به گونه ای باشد که حس امنیت را در ما ایجاد کند.

واکنش خانم ها وقتی که احساس امنیت ندارند، چگونه است و آقایان برای کمک چه باید بکنند:

اگر اگر ما زن ها وقتی که احساس امنیت داریم، در بهترین شرایط و وضعیت خود هستیم، پس می توان گفت در صورت عدم حس امنیت، در بدترین وضع ممکن به سر می بریم. حس عدم امنیت، وجود ما را مملو از ترس می کند و در این شرایط عملکرد ما برای همسر و حتی خود ما، ناخوشایند است.

بسیاری از رفتارها و عملکردهای ناخوشایند و غیر قابل تحمل خانم ها، ناشی از حس عدم امنیت آن ها است. اساس ناامنی خانم ها با ابراز عشق، توجه و اطمینان همسرشان نسبت به آن ها به سرعت از بین می رود. در این مواقع، آقایان با اندکی تلاش می توانند کمک بزرگی به بهبود و شرایط روحی همسرشان کرده و از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری کنند.

هیچ گاه از مردها نخواهید که برای درک نیازهای شما مثل یک کارآگاه عمل کرده و آن را کشف کنند. با او بازی نکنید و فکر نکنید که اگر با کنایه و اشاره صحبت کنید، منظور شما را می فهمد، تلاش کنید تا صادقانه احساسات خود را برای او توضیح دهید. این بهترین راه برای برقرای ارتباط است و بدین ترتیب همسرتان می تواند واکنش مورد نظر شما را داشته باشد.

 

چه چیز احساس امنیت را در خانم ها ایجاد می کند؟

در این جا به چند نکته ی کلیدی اشاره می کنیم:

خانم ها به حضور مردی که دوستش دارند، احساس امنیت می کنند و غیبت او، به خصوص اگر طولانی مدت باشد، نتیجه عکس داشته و در آن ها احساس ناامنی ایجاد می کند.

وقتی به خانم ها اجازه داده شود که به دنیای درون مردها راه پیدا کنند، آن ها احساس امنیت می کنند.

یکی از مشکل ترین کارها برای مردها این است که احساسات درونی خود را برای کسی ابراز کنند. از آغاز خلقت مردها این گونه بوده اند و ابراز احساسات، به خصوص حساسیت ها آسیب پذیری ها را نشانه ی ضعف خود و در نتیجه خطرناک می دانستند. مردها به طور غریزی از بروز احساسات خود جلوگیری می کنند، اما طنز روزگار این است که این کار دقیقاً همان چیزی است که بهترین نحو احساس امنیت و مورد توجه واقع شدن را در خانم ها ایجاد می کند.

اکثر مردها فکر می کنند که در دنیا دو نوع زن وجود دارد: زنانی که حساس و وابسته هستند و نیاز دارند کسی از آن ها مراقبت کند؛ و دسته دیگر زنانی هستند که قوی و کارآمد بوده و به مراقبت و توجه هیچ کس نیاز ندارند. بنابراین وقتی یک مرد، همسری قوی و کاردان داشته باشد، اغلب اعتماد به نفس و توانایی او را به اشتباه عدم نیاز او به مراقبت و توجه می داند و فکر می کند که نباید زیاد نگران او باشد.

مشکل مردها این است که لیاقت و کفایت خانم ها را با خود بسندگی و بی نیازی از دیگران اشتباه می گیرند. حتی یک زن لایق و کاردان نیز نمی تواند همه نیازهای خود را به تنهایی برآورده کند، و توانایی و قدرتمند بودن یک زن به این معنی نیست که می تواند بدون این که خسته و درمانده شود یا از چیزی بترسد، همه مسائل را به تنهایی اداره کند. حقیقت این است که خانم ها می توانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند و مشکل از آن جا شروع می شود که مردها با مشاهده این توانایی فکر می کنند که زن ها به کمک احتیاج ندارند؛ اما این طور نیست، زن ها همیشه به آن ها احتیاج دارند.

وقتی زنی که در یک برهه از زمان ذیصلاح و بی نیاز است، نمی توان گفت که او همیشه این گونه خواهد بود.

داشتن یک رابطه زناشویی موفق و پایدار بزرگ ترین و بهترین هدیه ای است که می توانید به فرزاندان خود بدهید. اما این کار نیازمند تلاش و توجه بی وقفه شما است.

Dr. Mahsa

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/۱/٢۸ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak