روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

گروه سازندگان PC/AT    IBM     ضریب شکل مادربوردی را پایه ریزی کرده اند که برای بیش از یک دهه باقی مانده است. وقتی تکنولوژی ساخت قطعات و طراحی سیستم پیشرفت کرد، مشکلات مربوط به آن طراحی ها نیز بیش تر آشکار شد. چهار مورد از مهم ترین مشکلات عبارتند از:

 

وضعیت قرار گیری پردازنده

پردازنده در مادربورد AD در کل زیر فضایی قرار می گیرد که برای کارت های آداپتور دیگر رزرو شده است. فن های خنک کننده پردازنده فضای آن کارت ها را اشغال می کنند و از استفاده شده کارت های بزرگ در آن شیارها جلوگیری می نمایند.

 

نبود برقی با ولتاژ پایین

چیپ ها وقتی مورد استفاده قرار گرفتند که مادربورد AT برای استفاده از الکتریسیته 5 ولت طراحی شد و منابع تغذیه AT برای آن چیپ ها تعیین می شوند. اکنون ولتاژ الکتریکی مورد نیاز پردازنده ها و چیپ ها V 3/3، V 2 یا کم تر می باشد، چون نمی توانند بدون تبدیل در مقابل ولتاژهای بالاتر مقاومت کنند.

 

سوئیچینگ ولتاژ بالا در کیس کامپیوتر

PC/AT واحدی است که محل سوئیچ برق داخل منبع تغذیه تعیین می کند، اما این سوئیچ باید در پشت کیس قرار گیرد. این امر برای کیس های ایستاده ناشدنی است، چون طراحان را وادار می کند تا سوئیچ برق ولتاژ را به جلوی کیس انتقال دهند. وجود ولتاژ بالا در جلوی کیس می تواند خطرناک باشد.

 

کابل های مورد نیاز درگاه I/O

PC/AT هیچ درگاه I/O شده ای روی مادربورد ندارد. وقتی درگاه های سری، موازی، صوتی و ماوس روی مادربوردها قرار گرفتند، کابل های درگاه های USB و شبکه نیز باید روی مادربوردها نصب می گشتند تا بتوانند سیگنال ها را از مادربورد به جلو یا پشت کیس برسانند. این کار منجر به ساخت و نصب آن کابل ها شد که کسر قابل توجه ای از هزینه سیستم را به خود اختصاص داد.


منبع:

کتاب: راهنمای جامع سخت افزار و مونتاژ کامپیوتر

مترجم: داوود تاتی بختیاری

انتشارات تمثیل

Dr. Mahsa 

 

نوشته شده در ۱۳٩٢/۱/٢٠ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak