روانشناسی مدرن

همیشه به کسی تکیه کنید که به کسی تکیه نکرده باشد و او کسی نیست غیر از خدا. سخنی از کاترین پاندر

این نوع شخصیت، غیرعادی ترین اختلالات شخصیتی را تشکیل می دهد که نزدیکی زیادی با بیماری اسکیزوفرنیا یا روان گسیختگی دارد. ادراک ها، فرآیندهای اندیشه، رفتار و عاطفه این افراد عجیب و غریب است. با این همه به حدی نمی رسد که بتوان آن را به وضوح اسکیزوفرنیک دانست. اختلال بالنسبه شایعی است.

گوشه گیری، رابطه ضعیف با همسالان، اضطراب در جمع، دستاوردهای ضعیف در مدرسه، حساسیت بیش از حد نسبت به رفتار و دیدگاه دیگران، خیال بافی ها و انتقادات فکری شگفت انگیز و غیر عادی از جمله مسائلی است که در کودکی و نوجوانی این افراد ملاحظه می گردد. این افراد ممکن است خرافاتی باشند. اعتقاد شدید به پیشگویی آینده، برای نمونه به وسیله فال بینی، اعتقاد به انتقال فکر از فردی به فرد دیگر یا تله پاتی، اعتقاد به وجود حس ششم و یا این که می توانند اندیشه دیگران را بخوانند از این جمله است. افکار جادویی و گاه تجربیات ادراکی غیرمعمول دارند.


آیا اختلال شخصیت اسکیزوتایپال قابل درمان است؟

خیلی از اوقات به نظر می رسد، این اختلال شخصیتی منتهـی به بیماری اسکیزوفرنیا می شود. در عین حال بسیاری از افراد اسکیزوتایپال سیر ثابتی از این اختلال دارند و به رغم قرابت هایی که در آنان وجود دارد، کار می کنند و تشکیل خانواده می دهند.

این اختلال نیز دارای جنبه ژنتیک هست و نه تنها در بستگان درجه یک بیماران شایع تر است، بلکه در بستگان نسبی درجه یک بیماران اسکیزوفرنیک نیز شایع تر از کل جمعیت است. برای درمان این اختلال شخصیت می توان از روانی و درمان دارویی بهره جست.

  اصول روان درمانی در «اختلال شخصیت اسکیزوتایپال» از اختلال شخصیت اسکیزوئید متفاوت نیست. درمانگر در مواجهه با این بیماران باید سر راست و صریح رفتار کند و از تبیین های دفاعی بپرهیزد.
روان درمانی انفرادی با این افراد یک روش حرفه ای و به دور از گرمی و صمیمیت زیاد را
اقتضا می کند.

از نظر درمان دارویی، داروهای ضد روان پریشی برای مقابله با نشانه های روان پریشی و در صورت وجود افسردگی بارز، داروهای ضد افسردگی نیز کاربرد دارد.

Dr. Mahsa

نوشته شده در ۱۳٩۱/۱٢/٢۸ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak